OHNIVÉ ZAKONČENÍ PRO GALILEO?

Kosmická sonda NASA Galileo, která snímá Jupitera a jeho měsíce, by mohla být úmyslně zničena pokud by se srazila a kontaminovala měsíc Europa, kde vědci předpokládají jednoduché formy života, nebylo by to však nejvhodnější. Sonda Galileo byla vypuštěna v roce 1989 a cestovala více než 750 miliónů kilometrů ke studiu gigantické planety.

Jeden ze členů týmu, který se věnuje zobrazování Jupitera sondou Galileo říká, že NASA uvažuje o navedení sondy ke srážce s Jupiterem nebo na jeden z jeho ledových měsíců v roce 2002, ale je zde problém, že by sonda mohla ještě obsahovat mikroby ze Země. "Před cestou ze Země nebyla sonda v takové karanténě, aby nemohla obsahovat nějaké pozemské mikroby," řekl astronom Michael Belton z Kitt Peaku. "Právě tento předpoklad, že sonda není absolutně čistá by mohl způsobit, pokud by se sonda srazila s Europou, že by do tohoto měsíce vstoupil pozemský mikrob. To je nežádoucí, neboť na tomto měsíci máme možné naleziště nějakého druhu mimozemského života."

Vědci se domnívají, že Europa má oceán pod skořápkou ledu, kde by se mohla vyskytnout forma jednoduchého života. Manager projektu Galileo Jim Erickson potvrzuje, že kosmická agentura uvažuje o ponoření sondy do Jupiteru, srážku s měsícem Io nebo ledovým měsícem, ovšem jiným než je Europa. "Jiná možnost by byla namířit sondu na cestu od planety a jejich měsíců," dodává Erickson. "Zvažujeme všechny druhy možností," říká Erickson, který pracuje v JPL.
Mise Galileo za $1.5 miliardy byla vypuštěna v roce 1989 raketoplánem Atlantis. Tato sonda vstoupila na oběžnou dráhu kolem Jupiteru v prosinci 1995 a její dvouleté hlavní poslání s následným dvouletým prodloužením bylo soustřeďováno na měsíc Europa.

Prodloužení mise na konci ledna se nazvalo Galileo Millennium Mission. Sonda dokončila svůj těsný průlet nad měsícem Io v minulém měsíci. Galileo začala přenášet obrázky vulkánů a dalších dat z tohoto setkání.  Millennium Mission se plánuje, že bude trvat alespoň do února 2001.

(podle SPACE.COM z 3. 3.  2000 připravil PH)