ASTRONOMOVÉ POZORUJÍ PRACHOVÝ PRSTENEC KOLEM HVĚZDY, KTERÝ VYPADÁ JAKO DALŠÍ SLUNEČNÍ SOUSTAVA

LOS ANGELES (AP) -- Prstenec prachových částic obíhajících kolem sousední hvězdy velmi připomíná pás komet za dráhou Pluta a Neptuna. Vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o známku jiné sluneční soustavy, která je podobná naší.

I když zde nemáme přímé svědectví o žádných planetách v systému, astronomové pozorující s dalekohledem na Hawaii objevili v prstenci kolem epsilon Eridani jasnou skvrnu. Tato hvězda náleží k deseti nejbližším hvězdám od Země.

Skvrna může být prach "nasátý" do gravitačního pole plané planety, říká vedoucí týmu výzkumníků J. Greavesová z James Clerk Maxwell Telescope, pracující pod Britským Joint Astronomy Centre in Hilo, Hawaii.

Dalším důvodem proč je prachový prstenec zajímavý je to, že se nachází přibližně ve stejné vzdálenosti od hvězdy jako Kuiperův pás od našeho Slunce. Kuiperův pás obsahuje přibližně 70 000 velkých komet a miliony menších.

Protože tady máme velké množství parallel mezi vzdáleným systémem a naší sluneční soustavou, mohou nám nové poznatky o tomto systému umožnit nahlédnou i do ranné historie našeho Slunce a planet.

"Dalo by se to nazvat strojem času a pomocí něho hledíme na formování naší sluneční soustavy," dodává Dr. Greavesová.

B. Zuckerman, University of California, Los Angeles, profesor fyziky a astronomie, pozorovaný obraz popisuje jako "momentku naší sluneční soustavy před 4 miliardami let."

Zuckerman, je dalším z členů výzkumného týmu. Prohlásil, že astronomové již našli cizí planety, "ale zatím ne soustavu, která by připomínala náš systém."

Dr. Greavesová své výsledky práce presentovala na konferenci "Prostor a Planety" která se konala minulý týden v Santa Barbaře, Kaliforie. Také je zaslala k publikaci do Astrophysical Journal Letters.

Systém vypadá jako naše 4.5 miliard let stará sluneční soustava ve stáří 600 milionů let, kdy byla silně bombardována kometami a jinými zbytky hmoty, ale bez života.

Stáří systému u epsilon Eridani se odhaduje na 500 milionů až 1 miliarda let. Experti se shodují v tom, že k tomu, aby ve vzdáleném systému vznikl primitivní život, je pravděpodobně příliš mladý. "

Ale jaký bude vývoj za několik miliard let?" říká M. J. Duncan, astrofyzik z Queen's University v Kingstonu, Ontario, astronom, který inicioval výzkum.

Dále poznamenává "výsledky také naznačují na možnost, že planetární systém může být v galaxii docela běžnou záležitostí."

V dubnu, stejný tým výzkumníků oznámil existenci podobného prachového disku kolem tří velmi horkých hvězd - Fomalhaut, Vega a Beta Pictoris - což naznačuje, že planety se mohou formovat i kolem nich. Při vzniku planet dochází k tomu, že sousední prach a plyn je vysáván jako ve vývěvě a tak se určité oblasti mohou vyčistit a takový proces po sobě zanechává "nebeské díry."

Epsilon Eridani, což je relativně blízká hvězda (nachází se ve vzdálenosti 10 sv. let; jeden sv. rok je 9.5 trillionů km) je ze všech hvězd u níž byl nalezen planetární systém, asi nejpodobnější. Je téměř stejně velká jako Slunce a můžeme ji pozorovat volným okem v souhvězdí Eridana.

(podle informací CCN z 8. 7. 1998 přeložil DH)