ZJIŠTĚNA VODNÍ PÁRA V MLHOVINĚ SOUHVĚZDÍ ORION

PAŘÍŽ 10.dubna (ČTK) - Vesmírná observatoř ISO operující na bázi infračervených paprsků, kterou před 28 měsíci vyslala do kosmu Evropská kosmická agentura (ESA), zjistila v mlhovině souhvězdí Orion ohromnou koncentraci vodních par. Podle vědců z ESA by voda z tohoto mezihvězdného plynového mraku mohla každých 24 hodin naplnit 60krát všechny pozemské oceány. ISO, jejíž mise v kosmu se v těchto dnech chylí ke konci, zaznamenala stopy vodních par již v několika oblastech vesmíru, ale množství vody zjištěné v mlhovině poblíž Orionu je 20krát významnější než v dosud zaznamenaných případech.

"Tuto mlhovinu lze srovnat s obrovskou chemickou továrnou, která za pouhý jediný den vyrobí tolik vody, že by stačila 60krát zaplnit rezervoáry světového oceánu," prohlásil David Neufeld z baltimorské Univerzity Johna Hopkinse, která se podílí na rozboru údajů, jež observatoř ISO vyslala na Zemi.

"Tyto částice byly bezesporu obsaženy i v plynném mraku, z něhož vznikl sluneční systém. Lze se domnívat, že většina vody přítomna v tomto systému byla vyprodukována kolosální továrnou na vodní páry obdobnou mlhovině v souhvězdí Orionu," dodal Neufeld.

Tento objev, o němž poskytne bližší podrobnosti americké odborné periodikum Astrophysical Journal Letters, které vyjde 20.dubna, může významně přispět k objasnění přítomnosti vody v solárním systému. Mise ISO končí proto, že observatoř již vyčerpala veškerou zásobu kapalného hélia, jež je nezbytné k udržení nízké teploty na palubě, bez níž nelze provádět pozorovaní v infračerveném oboru spektra. I přesto však sonda předala pozemnímu řídícímu středisku tolik údajů, že je astronomové budou vyhodnocovat ještě mnoho let.

(převzato z ČTK od Pavel OK1ISW z 10.4.1998)