VESMÍRNÝ EXPERIMENT SE ZRCADLY

Na čtvrtého února byl naplánován experiment s vesmírným zrcadlem umístěným na Ruské kosmické sondě Znamya-2.5, připojené ke stanici Progres M-40 obíhající na nízké orbitě kolem Země. Kosmické zrcadlo bude použito k osvětlování vybraných nočních oblastí na Zemi odraženými slunečními paprsky.
Ambiciozní experiment byl však ve čtvrtek odvolán o jeden den. Posádce ruské vesmírné stanice Mir se nepodařilo rozevřít zrcadlo ve tvaru deštníku.

"Nastala nouzová situace. Zrcadlo není rozevřeno," řekl reportérům mluvčí mise Mir Vsevolod Latyshev. Dodal, že posádka se bude dál pokoušet zrcadlo otevřít.
Ve 2:34 odpoledne moskevského času (11h34m UT) dva muži z posádky Miru poslali příkaz k Progressu aby se 25-metrové Mylarové zrcadlo rozevřelo, ale o minutu později řídícím pracovníkům na Zemi oznámili, že deštník drží o jednu z pomocných antén kosmické lodi. Druhý pokus k rozevření zrcadla také selhal.

Představitelé přemýšlí, o posledním neúspěchu "hladového" ruského kosmického programu a my očekáváme jak se rozhodnou, zda kosmonauté budou pokračovat v úsilí o rozevření antény ještě předtím než opuštěná kosmická loď Progress shoří při opětovném vstupu do atmosféry.

Zrcadlo je navrženo, aby pracovalo jako umělý Měsíc, odráželo sluneční paprsky na několik oblastí Ruska a jiných dřívějších svazových republik. Před tím ale mělo osvětlit místa v Německu a České republice, řekl další mluvčí Mission Control Valery Lyndin.

Experiment osvětlování bude za jasné oblohy vrhat na zem kružnici světla o průměru 5 - 6 km, která se bude pohybovat rychlostí několik metrů za sekundu.
Podle ruského řídícího střediska byly oblasti, ve kterých mělo být možné kužel světla spatřit následující: Karaganda a Aktyubinsk v Kazachstánu; Saratov v oblasti ruské Volhy;  Poltova a Kharkiv (jižní Ukrajina); Gomel, (Bělorusko); západní Evropa, pravděpodobně Belgie, Německo a Česká Republika; jižní Kanada a severozápadní pobřeží Spojených států.

Konstruktéři  zrcadla doufají, že toto bude sloužit jako prototyp pro mnohem větší modely, které v budoucnu mohou být použity k osvětlování severních měst, ve kterých je nouze o Slunce.

Takové zrcadlo může osvětlovat stavby měst, oblasti neštěstí nebo všechna místa tam, kde je třeba světla, prohlásili oficiální představitelé. Tvůrci prohlásili, že soustava zrcadel nebo jedno velké může nahradit Slunce, překonat tmu a dokonce prodloužením dne zvýšit produkci zemědělství.

Ve vzdálené budoucnosti mohou takové zařízení sloužit jako "sluneční lodi" používající sluneční vítr k pohonu a letu vesmírem.
Rusko již podobný experiment uskutečnilo před šesti lety, ale posádka se tehdy nemohla pokusit nějaké natáčení zrcadla a tak bylo pouze sotva viditelné pro toho, kdo přesně znal jeho polohu.

Astronomové byli v IAUC 7104 upozorněni na možnost poškození přístrojů a pozorovacích dat. Experiment měl trvat od 4.482 UT do 5.092 UT února a podle plánu měl zasáhnout oblasti Kazakstánu, Ukrajiny, Belgie, Německa, Kanadu a sever USA. Detailní infromace naleznete na http://src.space.ru/page_30e.htm a http://www.skypub.com/news/special/znamya.html.

V rezoluci, kterou přijalo generální shromáždění IAU v Kyotu v roce 1997, se ohledně vypouštění velkých, svítivých objektů na oběžnou dráhu kolem Země uvádí"...příslušné vlády by měly zaručit, že noční obloha dostane minimálně takovou záruku ochrany, jakou dostaly historicky památná místa na Zemi. ...noční obloha, zde existuje jako odkaz pro celé lidstvo a musí být před destruktivními zásahy uchráněna,..."
 

(podle informací CNN z 4. 2. 1999 a IAUC 7104 z 3.2. 1999 přeložil DH)