SKUTEČNÉ FORMY ŽIVOTA SE PRAVDĚPODOBNĚ NEPODOBAJI E.T.

LONDON (Reuters) - Pravděpodobně nevypadají jako E.T., ale možnost, že život mimo naši planetu existuje je velmi reálná. Ačkoli byl E.T. miláčkem, který byl stvořen v roce 1982 v Hollywoodu, byla to spíše představa pro děti. Téměř 20 let po uvedení filmu do kin sice vědci ještě nenalezli skutečný život ve vesmíru, ale věří tomu, že na jiných planetách mimo sluneční soustavu mohou být vytvořeny podmínky pro tento život.

"Jsou dobré důvody myslit si, že jsou i někde jinde vytvořeny vhodné podmínky pro vznik života," poznamenal Dr. Don Cowan, University College London.  Ale život na jiných planetách je pravděpodobně v jednodušší formě, aby byl schopen žít v extrémních podmínkách, jak o tom bylo prezentováno v nespočetných sci-fi filmech.

"Život se s největší pravděpodobností vyvíjí evolučně," dodává Don Cowan. Dokonce i nejjednodušší stvoření, řekl Cowan, potřebuje ke svému životu tekutou vodu, vhodnou teplotu a živiny, které mu pomohou přežít.  Cowal popsal biologické hranice, při kterých může život existovat. V případě vhodné teploty a dostatku živin se může život vyvíjet od mikrobiální fáze. Dr. Monika Gradyová z Natural History Museum v Londýně podporuje argumenty, které dávají možnost existence života v naší sluneční soustavě např. na Marsu, měsících Jupiteru pod povrchem, či někde jinde.

Mars a Evropa, jeden ze čtyř galileovských měsíců, jsou největší kandidáti na formy života, vzhledem ke skutečnosti v jakých podmínkách se vyskytují. Povrch Europy je vystlán ledovou fůrou, podobně i póly na Marsu obsahují vodu. Gradyová vyjádřila naděje v tom, že se jednou vědcům podaří lokalizovat život na jiné planetě.

(podle informace CNN z 17.5.1999 připravil PH)