TELESKOP NASA NA HLEDÁNÍ "FOSILIÍ" NA OBĚŽNÉ DRÁZE
Robin Lloyd, CNN Interactive Senior Writer

(CNN) -- Pod oblačnou oblohou nad Floridou mohli diváci spatřit úspěšný start nejnovějšího vesmírného teleskopu, určeného k hledání chemických zbytků po Velkém třesku, o kterých se vědci domnívají, že byly ve vesmíru vytvořeny před 12 miliardami let.

Raketa Delta II vynesla družici Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer (FUSE) přesně ve 11h43m východoamerického času (EDT) z misu Canaveral po krátkém zdržení, které způsobila loď, která vplula do nebezpečné oblasti pod vypočítanou dráhou rakety.

Kosmická sonda se od rakety oddělila po hodině a šestnácti minutách po startu, poté, co dosáhla plánovanou dráhu ve výšce 768 km na Zemí.
Pokud vypustíme další sondu raketou Delta, vždy budeme prohlašovat, že start s touto nosnou raketou je "radostná jízda," řekl Dennis McCarthy astronom z Johns Hopkins University, který řídí projekt FUSE.

"Delta je nejlepší způsob, jak se tam nahoru dostat," dále řekl. "Podíváme-li se na dráhové parametry, jsou perfektní." NASA TV přenášela start v přímém přenosu z pohledu kamery umístěném na druhém stupni nosné rakety.

Během tříleté mise se bude FUSE natáčet cíl za cílem, identifikovat hvězdná pole a ustřeďovat objekty do palubního spektrografu. Tento přístroj je navržen k rozložení ultrafialového světla do jednotlivých barev, tak aby bylo možné odhalit základní tvář vesmíru těsně po jeho začátku.

Jaké byly podmínky Velkého třesku, jak jsme se zde vzali, kde se vzalo všechno kolem nás - FUSE má odpovědět přesně na jádro těchto otázek," řekl Harley Thronson, ředitel programu NASA Origins odkud projekt FUSE vzešel. Thronson a další subjekty, které na misi FUSE participují toto prohlásili na konferenci, která se konala ve středu v Kennedy Space Center na Floridě.

Na oběžné dráze kolem Země bude FUSE sbírat informace, které by nebylo možné získat žádným pozemským teleskopem ani daleko za hranicí naší sluneční soustavy, prohlásil vědecký pracovník projektu FUSE George Sonneborn z NASA Goddard Space Flight Center.
Spektroskopická analýza světla může také odhalit proces vzniku galaxií objevením detailů o molekulách, které je tvoří a dávají nám základní identifikaci složek galaxií.

Astronomové budou hledat jednu z konkrétních stop - deuterium, formu vodíku o kterém se vědci domnívají, že v obrovském množství vznikl během Velkého třesku a dále již nevznikal. Vědci z Johns Hopkins deuterium popsali jako druh "kosmické fosílie".

Další kosmické otázky, které bude projekt FUSE během tříleté mise sledovat:
 

Mise, která stála $214 milionů vznikla na Johns Hopkins University a ta také nese odpovědnost za všechny stránky projektu, zatímco NASA je zodpovědná za start. Inženýři z Johns Hopkins také 1400 kg těžkou kosmickou sondu postavili.

Spektrograf umístěný na palubě FUSE bude v provozu po 10 dnech po tom, co rozevřou sluneční panely. Na počátku budou přístroje na palubě sondy kalibrovány a od srpna začne shromaždování vědeckých dat.

(podle informací CNN z 24. 6. 1999 připravil DH)