RUSKÁ NÁKLADNÍ LOĎ KE KOSMICKÉ LABORATOŘI MIR

BAJKONUR, Kazachstán (Reuters) -- Ruská nákladní loď dopravující palivo a další životní potřeby pro kosmickou stanici Mir byla vypuštěna 1.2.2000 z kosmodromu Bajkonur. Tímto aktem byla zahájena obnova životních funkcí kosmické laboratoře Mir po mnoha měsících nečinnosti. Nákladní loď nesla označení Progress M1-1. Kromě paliva a vody tato nákladní loď nesla na své palubě i vybavení k obnově vzdušné atmosféry na stanici, odkud unikl vzduch díky porušení pláště laboratoře. Podle jízdního řádu by ke stanici měli letět 31. března 2000 dva kosmonauté. Má se jednat o kosmonauty Sergeje Zaletina a Alexandera Kaleriho.

Rusko ještě nabylo na přelomu roku rozhodnuto, zda Mir bude dále pracovat nebo bude pohřben v atmosféře Země. Vzhledem k velkým nákladům na opravu a zprovoznění stanice se varianta obnovení činnosti nezdála reálná. Naskytla se však možnost komerčního využití stanice mezinárodním investorem, který je ochoten zaplatit $20 miliónů za jeden let s lidskou posádkou.

Během 14 let na oběžné dráze Mir překonal různá technická úskalí. Podle ruské strany bude Mir do srpna létat v pilotovaném režimu a pak bude rozhodnuto o jeho dalším osudu. Rusko se podílí $60 miliardami na výstavbě Mezinárodní kosmické stanice (ISS), která zahrnuje i další realizátory projektu USA, EU a Japonsko. Kvůli problémům na ruské straně byl projekt zdržen a měl by se realizovat v tomto roce. Mezinárodní společníci se na udržování Miru dívají skepticky jelikož Rusko má závazky na stavbě ISS, které neplní podle plánu. Ruská strana však tvrdí, že práce na Miru nebudou v rozporu s projektem ISS. Dokonce podle ruských zdrojů se uvažuje i o tom, že by obě stanice mohly vytvořit tandem.

Například nákladní loď Progress M1 může být využívána pro nosné dodávky i pro stanici ISS. ISS program je perspektivní pro příštích 15 let. Rusko platí za provozování kosmického střediska Bajkonur na území Kazachstánu roční nájem $115 milionů.

(podle agentury Reuters z 1.2.2000 připravil PH)