SONDA CASSINI ZACHYTILA MNOHO TVÁŘÍ PLANETY JUPITER


(CNN) -- Jak uvedla agentura NASA sonda Cassini, která zcestovala velkou část sluneční soustavy pořídila seriál snímků planety Jupiter, která dokumentuje proměny plynného giganta jak se mění jeho tvář za více než jedno otočení kolem osy.

Tyto snímky ve skutečných barvách odhalují bouře, mračna zmrzlého čpavku a slavnou Rudou skvrnu v dynamických procesech, které se na planetě Jupiter odehrávají během otočení o více jak 360 stupňů. Planeta je největší ve sluneční soustavě, ale její rychlost rotace je velmi vysoká, neboť se otočí kolem své osy za pouhých deset hodin,  což je necelá polovina doby rotace naší Země.

Série snímků pochází z období od 22. října na 23. října 2000 a ukazují celoplanetární počasí na Jupiteru, něco podobného, jak se provádí na naší Zemi. Ukazují různé proudění v jistých zeměpisných šířkách východní a v jiných zase západní. V rovníkové oblasti byl Jupiter v době snímkování jasně bílý, což naznačuje přítomnost mraků podobných našim cirrům na Zemi, ale složeným namísto vodního ledu, jako na Zemi, z čpavku. Před dvaceti léty tato oblast měla většinou nahnědlé zabarvení jako oblast právě na severu.

Další nové snímky ze sondy Cassini získané skrze infračervený filtr ukazují skvrny na jednom z největších měsíců na Europě, což jasně ukazuje, jak měsíc obíhá kolem planety. Koncem roku sonda Cassini bude společně studovat těsné okolí planety Jupiter se sondou Galileo, která bude 30. prosince 10 miliónů kilometrů od Jupiteru. Dále sonda Cassini bude směřovat ke svému hlavnímu cíli a to je planeta Saturn.


(podle CNN z 8.11.2000 připravil PH)