HNĚDÝ TRPASLÍK NA BLÍZKÉ OBĚŽNÉ DRÁZE U HVĚZDY PODOBNÉ NAŠEMU SLUNCI

(CNN) -- Astronomové získali optické snímky gigantického tělesa podobného planetě, obíhajícího blízko hvězdy podobné našemu Slunci. Těleso se pohybuje přímo přes obraz hvězdy, který na Zemi pozorujeme. Vzdálenost mezi substelárním objektem, známým jako hnědý trpaslík, a jeho mateřskou hvězdou je menší než vzdálenost mezi planetou Uran a Sluncem.

Nejposlednější pozorování v návaznosti na objev systému udělaná novou pozemní technologií mohou v některých případech generovat falešné snímky. Tento problém řeší kosmický dalekohled. "Tento objev zahrnuje hnědého trpaslíka, jako společníka k průměrné Slunci podobné hvězdě, který existuje odděleně ve vzdálenosti, která je srovnatelná se vzdáleností mezi Sluncem a vnějšími planetami naší sluneční soustavy, "řekl astronom Michael Liu z University of Hawaii, který toto zjištění oznámil 7. ledna 2002.

Hnědí trpaslíci jsou obecně přechodnými objekty mezi planetami a hvězdami, mají značně větší hmotnost něž největší planety, ale to nestačí na zapálení termojaderných reakcí, aby se tento objekt stal plnohodnotnou hvězdou. Výše zmíněný objekt je umístěn ve vzdálenosti 58 světelných let v souhvězdí Sagitta, a podle odhadů astronomů je více než 12 krát hmotnější než je hmotnost všech planet naší sluneční soustavy dohromady. "Mateřská" hvězda je nepatrně mladší než naše Slunce, neboť její stáří je asi 2 miliardy let.

Na složeném obrázku je světlo z jasné primární hvězdy odstraněno z oblasti hnědého trpaslíka, vlevo dole. "Tento společník je pravděpodobně tak hmotný, že pokud se formoval, jak věříme, podobnou cestou, jak to dělají planety, totiž z cirkumstelárního disku plynu, tak to bylo v období, kdy hvězda byla velmi mladá," dodal Liu. "Tento objev předpokládá, že procesy vzniku jiných systémů jsou velmi rozmanité."V posledních létech bylo asi tucet vzdálených planet nalezeno nepřímou cestou skrze pozorování gravitačních poruch jejich mateřských hvězd.

Tato technika selhala při objevování hnědých trpaslíků, protože pracuje pouze v prvních 4 AU hvězdného systému, což je čtyř násobná vzdálenost Země-Slunce. V naší sluneční soustavě se gigantické planety zdržují na periferii tohoto systému.

Saturn obíhá ve vzdálenosti asi 10 AU. Uran je dále a jeho vzdálenost od Slunce je asi 19 AU. Nedávno objevený bílý trpaslík je 14 AU od mateřské hvězdy, známé pod označením 15 Sge. Liu a jeho kolegové udělali objev za použití Gemini North a dvojče Keck teleskopů, které jsou umístěny na Mauna Kea na Havajských ostrovech, kde je velmi čistý a suchý vzduch. Atmosférická turbulence totiž rozmazává obraz hvězd, který se získává na observatořích na Zemi.

Ale nová technologie kompenzuje tento efekt, a v některých případech je schopna generovat snímky, které jsou svým rozlišením srovnatelné s HST nebo jsou i lepší. "Pouze použitím adaptivní optiky můžeme produkovat velmi ostré snímky, abychom mohli nalézt tohoto společníka. Je to příliš slabý a velmi blízký objekt u své mateřské hvězdy, který bychom normálně nemohli odhalit," podotkl Liu, který představoval obrázky na setkání Americké astronomické společnosti.

(podle CNN0701a z 7.1.2002 připravil PH)