JIŽNÍ POLÁRNÍ ČEPIČKA VE VYSOKÉM ROZLIŠENÍ

Terén v polárních oblastech planety Mars, strukturovaný do jednotlivých hladin činí tuto oblast planety jednou z nejexotištějších v celé sluneční soustavě.

Obrázek nahoře zobrazuje jednotlivé hladiny odhalené v jižní polární čepičce. Je v nich detailně zaznamenána klimatologická historie Marsu za posledních 100 milionů let. Jižní polární vrstvy jsou složeny z materiálu, který může obsahovat zmrzlý oxid uhličitý, vodní led a jemný prach. Na spodním snímku vidíte komplexní erozní vzory, které byly na jižní polární čepičce vytvořeny jedna sublimací, větrnou erozí a také hroucením povrchu.

Vědci teoretizují na téma tloušťka a skládání vrstev v jižních polárních oblastech, že ke změnám by mohlo docházet vlivem podnebných změn, podobně jako léta sucha a léta hojného deště se zaznamenávají na šířce letokruhů kmenů stromů na Zemi. Protože je jižní polární terén cizí lidskému zraku, zatím ani neexistuje přiměřený výklad toho co se pozoruje. Vrstvy mohou být tvořeny zmrzlým oxidem uhličitým, vodním ledem a prachem, který se zde časem vytvořil vlivem eroze.
Jižní polární oblasti Marsu jsou pro lidské oko tak neznámé a nové, ještě stále nemůžeme adekvátně vysvětlit vše, co na snímcích vidíme.

Snímky pořídila kamera Mars Orbiter Camera, umístěná na palubě sondy Mars Global Surveyor během jara, panujícího na jižní hemisféře v říjnu 1999. Každý z těchto dvou snímků je mozaikou mnoha jednotlivých MOC záběrů, zachycujících detaily až 12 m/pixel. Oba snímky pokrývají oblast o rozměru přibližně 10x4 km v blízkosti souřadnic 87?S, 10?W v centrální oblasti neustále nebo zbytkově zamrzlé jižní polární čepičky. Na snímcích můžeme rozlišit detaily o rozměru malého domu. Slunce osvětluje každou z oblastí zleva.

(podle informací JPL z 10. 4. 2000 přeložil DH)