NOVE PRISTROJE NA HST PO SERVISNI MISI STS-82



Debbie Rahn/Jennifer McCarter, Headquarters, Washington, DC


11. unora 1997 k HST startovala nova mise raketoplanu STS-82, ktera mela za ukol opravit a zdokonalit kosmicky dalekohled. Jednalo se o druhou sevisni misi od roku 1990.

Sedm clenu posadky ve ctyrech kosmickych prochazkach odstranilo dva starsi pristroje a instalovalo nove astronomicke pristroje. Dva starsi pristroje Goddard High Resolution Spectrometer a Faint Object Spectrograph byly nahrazeny pristroji: Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a Near Infrared Camera a Multi-Object Spectrometer (NICMOS).

HST byl navrzen tak, ze v prubehu sve prace muze byt inovovan novymi pristroji, ktere nahrazuji pristroje starsi. Toto bylo poprve demonstrovano na prvni servisni misi v prosinci 1993, kdyz behem 11 denniho pobytu kosmonautu na obezne draze byl odstranen zavazny nedostatek souvisejici s neostrosti obrazu. Bylo zde instalovano zarizeni s nazvem COSTAR (Corrective Optics Space Telescope Axial Replacement).

Nove pristroje instalovane behem teto dnesni mise velmi vylepsi vedecke schopnosti pristroje. Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) obstara jedinecne a unikatni schopnosti HST porizovat spektroskopicka data. Spektrograf oddeli nastradane svetlo dalekohledu na spektralni casti tak, jak vyzaduje slozeni, teplota, pohyb a jine chemicke a fyzikalni vlastnosti astronomickych objektu, ktere budou studovany.

STIS dvoudimenseonalni detektory dovoluji pristroji, ze muze nashromazdit az 30 krat vice spektralnich dat a 500 krat vice prostorovych dat nez existujici spektrograf na HST, ktery pozoruje v danem case v jedne pozici. Jednou z nejvetsich vyhod uziti STIS je studium superhmotnych cernych der.

Near Infrared Camera a Multi-Object Spectrometer (NICMOS) slibuje ziskat cenne nove informace o hustych centrech galaxii a seskupeni hvezd, pripadne planet. NICMOS se sklada ze tri kamer. To bude zajistovat schopnost pro infracervene snimkovani a a spektroskopicka pozorovani astronomickych objektu.

NICMOS bude davat astronomum prvni jasny pohled do vesmiru v blizke infracervene oblasti mezi 0.8 a 2.5 mikrometry, delsi vlnovou delku, nez muze zaznamenat lidske oko.