SONDA CASSINI BUDE ZKOUMAT SVET SATURNA A TITANU.
NA MESIC TITAN BUDE VYSLANO POUZDRO.



Douglas Isbell/Donald Savage, Headquarters, Washington, DC
Franklin O'Donnell/Mary Beth Murrill, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA


Planeta Saturn, jeji zname ledove prstence a zahadny mesic Titan - to jsou primarni vedecke cile mezinarodni mise Cassini. Start sondy je pripravovan z Cape Canaveral, FL, na 13. rijen 1997.

V ramci mise se uskutecni prvni pokus pristani kosmicke sondy na mesici jine planety. Vedci ziskaji prvni prime vzorky atmosfery, ktera je na mesici Titan podobna pozemske a take prvni detailni snimky drive skryteho povrchu. Titan je nejvetsi Saturnuv mesic, svou velikosti se blizi Marsu a je vetsi nez Merkur ci Pluto.

Sonda Cassini je pripravovana od rijna 1989 ve spolupraci NASA, ESA a Italske vesmirne agentury (Agenzia Spaziale Italiana). Na obeznou drahu kolem Saturnu bude vyslana slozita robotizovana kosmicka sonda, ktera ponese 12 vedeckych pristroju. Vyzkum Saturnova systemu z obezne drahy potrva ctyri roky. ESA vyvinula pouzdro Huygens, ktere proleti tenkou atmosferou Titanu. Mereni atmosfery bude provadet sest vedeckych pristroju.

Dr. W. T. Huntress, NASA associate administrator pro vesmirny vyzkum rika: "Saturn se svymi jasnymi a slozitymi prstenci, 18 znamymi mesici a magnetickym polem je jako mala slunecni soustava. Saturnova rodina prstencu a mesicu je unikatni prilezitosti pro vyzkum historie planet a evoluce slunecni soustavy. Sonda Cassini a pouzdro Huygens predstavuji dosud nejvetsi usili v novodobem vyzkumu slunecni soustavy."

Letove okno pro temer sedmiletou cestu sondy Cassini k Saturnu se otevira 6. rijna v 5:39 EDT a uzavre se 15. listopadu 1997. Nejsilnejsi raketa, kterou USA maji, Titan IVB/Centaur sondu vynese na meziplanetarni drahu. Temer o sedm let pozdeji, 1. cervence 2004 dorazi k Saturnu. Primarni mise Cassini bude ukoncena v cervenci 2008.

Saturn je druha nejvetsi planeta slunecni soustavy a tvori ji prevazne vodik a helium. Jeji na prvni pohled klidna tvar kremove barvy skryva atmosfericke viry, ve kterych dosahuje proudeni rychlosti 1800 km/h a pod oblacnou pokryvkou zuri boure. Kosmicke sondy, ktere kolem Saturnu proletly objevily velke a slozite magneticke pole, ktere nazyvame magnetosfera. V techto mistech jsou zachytavany protony a elektrony vzajemne interaguji. Sondy dale pozorovaly oblacnou pokryvku planety, prstence a povrchy mnoha Saturnovych mesicu.

Nejznamnejsi utvar kolem planety - jasne prstence - neni tvoren jen nekolika prstenci, ale sklada se ze stovek prstenu a prstencovych propletencu, sirokych i tenkych, ktere tvori led a castecky hornin o velikosti zrnek pisku az po metrove balvany. V blizkosti okraju nekterych prstencu byly objeveny "pastyrske mesice", ktere gravitacne vazi castice prstence, ktere by jinak unikly do vesmiru.

I kdyz se domnivame, ze pro zivot je na Saturnu prilis chladno, kandidatem na mozne prekvapeni je stale mlhou zahaleny Titan. Zde by se mohl nachazet primitivni zivot, jaky zname z rannych fazi vyvoje na Zemi. Tento mesic ma atmosferu podobnou pozemske, ktera je prevazne tvorena dusikem a pevny povrch na kterem se podle mnoha vedcu nachazi chladna jezera etanu a metanu. Vedci se domnivaji, ze povrch Titanu je stale pokryt zbytkem sedeho lepkaveho organickeho deste.

6. listopadu 2005 pouzdro Huygens sestoupi do Titanovy atmosfery a prinese prvni vzorek a prvni detailni snimky nam stale skryteho povrchu.

Sonda Cassini je nejslozitejsi meziplanetarni sonda, ktera kdy byla vytvorena. Protoze Cassini musi urazit dlouhou vzdalenost a soucasne se od ni ocekava velka vedecka navratnost, je kazda soucastka systemu, stejne jako celek, podroben mimoradnemu rezimu prisnych testu kvality a provedeni.

"Kazda faze mise bude revidovana a potvrzovana interne NASA a externe nezavislymi experty," rika Huntress.

Protoze na obezne draze kolem Saturnu je svetla od Slunce jiz malo, nemuze byt sonda napajena slunecnimi panely. Elektrickou energii ji bude dodavat serie radioisotopovych termoelektrickych generatoru (RTGs), ktere budou v energii premenovat teplo z prirozeneho rozpadu plutonia. RTG jiz byly pouzity ve 23 drivejsich americkych misich. Dioxid plutonia je take pouzit v 117 radioisotopovych topnych jednotkach na sonde Cassini a pouzdre Huygens pro udrzovani elektronickych systemu na operacni teplote. Tyto jednotky byly nedavno pouzity na vozitku Sojourner v ramci mise Mars Pathfinder, tak ze udrzovaly system vozitka "pri zivote" v mrazivych martanskych nocich.

Mise nese jmeno astronomu 17. stoleti: Italsko-Francouzsky astronom Jean-Dominique Cassini ucinil klicove objevy v Saturnove systemu a Holandsky vedec Christian Huygens objevil Titan.

Vyvoj pouzdra Huygens je veden tymem z ESA, ktery pracuje v European Space Technology and Research Center (ESTEC) v Noordwijku, Holandsko. Cassini orbiter byl navrzen, vyvinut a postaven v Pasadene, CA. JPL je oddeleni

California Institute of Technology. Celou misi ridi JPL pro NASA Office of Space Science, Washington, DC.