INŽENÝŘI ZNOVU ZÍSKALI VLÁDU NAD SONDOU SOHO

Don Savage, Headquarters, Washington, DC

Bill Steigerwald, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD

Franco Bonacina, European Space Agency Headquarters, Paris, France

16. září pracovníci řídícího střediska získali opětovně kontrolu nad sondou Solar and Heliospheric Observatory (SOHO). Stalo se tak po sérii přímých příkazů k sondě, aby zapálila korekční motory a obrátila sebe a své sluneční panely přímo ke Slunci.

Letový tým tento úspěšný manévr, nazývaný "attitude recovery", oznámil 16. září v 14h29m EDT. Poprvé od 24. června tak byla společná mise European Space Agency (ESA) a NASA řízena z pozemských řídících center.

"Je to velký krok směrem k postupnému plnění plánu obnovy sondy SOHO," říká Dr. J. Credland, vedoucí činitel vědeckých projektů ESA. "Nikdy jsme si nebyli zcela jisti, že budeme moci sondu nasměrovat ke Slunci. Chtel bych blahopřát týmu ESA-NASA i našim průmyslovým smluvním partnerům, kteří se o to zasloužili."

"Je to nejlepší zpráva, kterou jsme po dlouhé době od SOHO týmu dostali," říká Dr. G. Withbroe, ředitel Sun-Earth Connection science týmu z NASA Headquarters, Washington, DC. "Navzdory ponurým posledním dnům, které nastaly po ztrátě kontaktu ze sondou, jsme stále doufali, že vynalézaví lidé z týmu mohou sondu zachránit. Ještě ale stále nevíme, jestli přežily vědecké přístroje. Tohle nám ale dává naději."

"Nyní začneme s celkovou kontrolou všech systémů na sondě a vědeckých přístrojů," říká Dr. B. Fleck, vědecký pracovník SOHO z ESA. "Krok za krokem budeme konzultovat s 12 vědeckými týmy v Evropě a USA, s těmi, kteří přístroje poskytly. V některých případech byly přístroje vystaveny horku či chladu ±100°C. Osobně jsem opatrně optimistický, že SOHO bude moci znovu používat většinu ze své vědecké kapacity pro pozorování Slunce."

SOHO pracuje ve speciálním bodě, vzdáleném 1.5 miliónů km na Slunci přivrácené straně Země. Kosmická sonda byla postavena mezinárodními týmy v Evropě a nese Americké i Evropské přístroje. NASA sondu SOHO vypustila a má odpovědnost za řízení prostřednictvím Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD.

Po vypuštění sondy 2. prosince 1995 SOHO udělala přímo revoluci ve sluneční vědě. Zejména tím, že má speciální schopnost pozorovat simultálně vnitřek a atmosféru Slunce, částice slunečního větru a heliosféru. Další úžasné objevy sonda učinila ohledně toků plynu uvnitř Slunce a magnetického pole. SOHO také dělala jakéhosi strážce Slunce, který nás včas informoval o erupcích, které by mohly ovlivnit Zemi.

V dubnu 1998 vědci SOHO oslavili dvouleté výročí mise a bylo rozhodnuto o prodloužení činnosti až do roku 2003. V tomto čase by SOHO mohla sledovat vzrůstající sluneční aktivitu, vzrůstající počet slunečních skvrn v době maxima kolem r. 2000. Sonda navždy zůstane vlajkovou lodí ze všech sond, včetně ESA/NASA Ulysses a Cluster II mise.

Více detailů o operacích a samotné SOHO naleznete na Webu: http://sohowww.estec.esa.nl a http://sohowww.nascom.nasa.gov.

(podle informací NASA 98-168 z 17. 9. 1998 přeložil DH)